Így juss be az orvosira 2025-ben - Felvételi követelmények, tippek, tanácsok

Érdekel hogy juthatsz be az orvosira? Maradj velem és leírom!

Ebben a cikkben végigmegyek azon, hogy 2025-ben, a 2024-es változtatásokat figyelembe véve milyen lehetőségeid vannak arra, hogy bejuss Magyarország valamelyik orvosi egyetemére! Általános információk mellett konkrétumokkal is elárasztalak majd: terveket, adatokat, számokat osztok meg veled, amelyek segíthetnek a bejutásban!

dr. Juhász Dávid vagyok, pályamódosító orvos, író, vállalkozó. Az elmúlt 4 évben azért dolgoztam, hogy minél több orvosit tervező embernek kristálytiszta pályaválasztást biztosítsak, mert hiszem, hogy a hivatás nem teher, hanem lehetőség.
Ez ennek a weboldalnak, és a tevékenységemnek a missziója :)

Kezdjük viszont a legelején..

Mi szükséges az orvosi egyetemhez?

  • két sikeres emelt szintű érettségi
  • Sikeres felvételi elbeszélgetés valamelyik orvosegyetemen
  • Az adott évben a felvételi ponthatár elérése

 

Vegyük ezeket sorra!

1. Két sikeres emelt szintű érettségi

2013-tól kötelező általános orvostudományi, gyógyszerészeti, illetve fogorvostudományi valamint állatorvostudományi karokra a két emelt szintű érettségi.

Ennek egyike kötelezően biológia kell, hogy legyen, a másik lehet kémia VAGY fizika.

Ezek nélkül az embernek esélye sincs hogy orvos, fogorvos, gyógyszerész, vagy állatorvos legyen. - ezekre a tárgyakra pedig idejében el kell kezdeni a felkészülést.
Lehet persze 11-12. ben gyorsítósávokon, gyorsatalpalókon behozni a lemaradást, de nagyon sok időt vesz igénybe a tudás megszerzése, elmélyítése, gyakorlása. Javaslom, hogy 10.-től készülj úgy, hogy ezekből a tárgyakból emelt szinten érettségizel. Tapasztalatból mondom, sokkal kiegyensúlyozottabb gimis éveid lesznek!


És itt felvetődik a kérdés:

"kémiából, vagy fizikából éri meg jobban emeltezni?
Melyiket válasszam?"

Az elmúlt 4 év tapasztalatai és több orvostanhallgatóval való interjú szerint:

  • Kémiát akkor válassz, ha nem budapesti orvosegyetemre mész tovább: ott ugyanis sokkal inkább szóró tárgy az orvosi kémia!
  • Ha a Semmelweisen szeretnél tanulni, javaslom a fizikát! A kémia oktatás, illetve annak újratanítása nagyon jó színvonalú a Semmelweis egyetemen, a biofizika nehézsége viszont egyre nőtt az évek alatt. 
    Ebben az esetben javaslom a fizika emelt szintű érettségit! 

2. Sikeres felvételi elbeszélgetés! (50p)

Ez a 2024-es felvételi rendszer egyik újítása - a másikért tarts velem, a cikk végén írok róla!
Azon az orvosegyetemen, amit elsőként jelöltél meg, tartanak az egyetemi oktatók egy felvételi elbeszélgetést általános műveltség, személyes motivációk, kommunikációs képességek, konfliktuskezelés és stressztűrő képesség felmérése céljából. - tudom hogy a hivatalos tájékoztatóban nem egészen ez a leírás, de a tanácsadásokon hallottak, illetve felvételi elbeszélgetések tapasztalati alapján ez szerintem egy pontosabb leírás

Itt az a cél, hogy feltérképezzék, mennyire önazonos motivációval megy az ember orvosi egyetemre! 
Általános orvostudományi karon nincs gyakorlati rész, a Semmelweis egyetem fogorvostudományi karán tavaly volt gyakorlati részvizsga is. 

Az én tanácsaim a következők:

  1. Önazonosság: vállald fel önmagad, azt mondd, amit gondolsz vagy érzel! Ne próbálj szerepet játszani!
    Például, ha nem tudod milyen orvos akarsz lenni, egyáltalán gyakorló orvos, vagy kutató szeretnél lenni, akkor mondd ki!
  2. Lányok: szolíd smink, nem kirívó körmök, megjelenésre figyeljetek! - lehet hogy triviális, de szerintem nem mindenkinek egyértelmű
    Fiúk: ha szakállat növesztetek, az mindenképp legyen frissen ápolt! Egyébként pedig a borosta kizárva!
  3. Figyeljetek a dokumentumatitokra - önéletrajz, motivációs levél, ajánlólevél: minden legyen nálatok, ne legyen összegyűrve, önéletrajzban elgépelés ne legyen, motivációs levélben írjatok arról, milyen értéket tudtok TI adni az egyetem számára, miért jár jól az egyetem azzal, ha Téged vesz fel!

3. Elérni a ponthatárt

Jelenleg államilag finanszírozott képzésre a négy orvosegyetem átlag felvételi pontszámai a következők - 2008 - 2024-es felvételi ponthatárokból átlagolva:

SOTE: 435 pont

SZOTE: 416 pont

DOTE: 413 pont

POTE: 411 pont

Mit jelent ez? - a hosszú távú átlagot figyelembe véve a Semmelweis Egyetemre a legnehezebb, a Pécsi Tudományegyetem Általános orvosi karára pedig a legkönnyebb bejutni!

Ez azt jelenti, hogy a Semmelweises diploma a legerősebb?

NEM! - ugyanolyan jó orvos leszel, ha Pécsett végzed el az egyetemet, mintha Budapesten. Kutatás szempontjából van előnye a Semmelweisnek, több projektbe van lehetőséged bekapcsolódni, már ami a kutatást illeti. 

 

A felvételi pontokra gondolj úgy, mint az adott évi kereslet-kínálat viszonyok és érettségi eredmények eredőjére. Mit jelent ez a gyakorlatban?

  • Egymással versenyeztek a bejutásért! Ez egy tény, mit jelent ez? Azért magas a Semmelweises ponthatár, mert évről évre sokkal többen jelölik azt az első helyen, mint a másik három orvosegyetemet! Gondolkodjunk egy kicsit! ⬇️
  • Ha sokan jelölnek egy adott szakot első helyre, és minden jelentkező kimagaslóan jó érettségit ír, akkor annak a szaknak a felvételi ponthatára emelkedni fog. Tehát ha 2025-ben mindenki a DE-ÁOK-t jelölné első helyen, akkor annak menne fel a ponthatára!
  • De ha egyik évről a másikra senki nem jelöl egy adott szakot első helyre, sőt, második vagy harmadik helyre is alig. Akik pedig jelölik, átlag alatti érettségi eredményeket érnek el, akkor arra az adott egyetem adott szakára a felvételi ponthatár erőteljesen csökkenni fog!

Nézzük meg grafikonon az adott orvosegyetemek ponthatárainak alakulását:

Mit láthatunk ezekből az adatokból?

  1. A kétszintű érettségi bevezetése után rögtön mélyrepültek a ponthatárok mind a négy orvosegyetemen: addig csak egy emelt szintű érettségi volt kötelező, és bár voltak akik két emeltet tettek a pluszpontért, onnantól ez kötelező volt. - megjegyzem: 2024-től nem jár pluszpont az emelt szintű érettségiért, de erről egy kicsit később...
  2. A 2020-as érettségi ponthatárok szintén jelentősen csökkentek a 2019-eshez képest. Miért? - nem sikerült olyan jól az érettségi. Na és az miért lehetett? - azért, mert abban az évben a COVID miatt nem volt szóbeli érettségi.
    A szóbeli érettségi felhúzza az érettségi pontokat, emiatt elmondhatjuk, hogy növeli a ponthatárokat is.
  3. 2024-ben ismét csökkentek a ponthatárok. Ezúttal az intézményi pontrendszer és a megváltozott felvételi eljárásrend miatt. Tehát ha újítás van az érettségi rendszerben, ezt ponthatár csökkenés követi!

Apropó, intézményi pontok! - erről beszélnünk kell!

Ugyanis 2024-től az adott egyetemek döntik el, mire mennyi pluszpontot adnak!
És ez nem mindegy!
Ugyanis ha például a Semmelweis egyetemre felvételizel, akkor a nyelvtudásod kevesebb pontot ér, mintha a Debreceni Egyetemre, vagy a Szegedi Egyetemre.

A Semmelweis Egyetem az angol B2 nyelvvizsgáért 20, míg az olasz, spanyol francia nyelvvizsgáért 15 pontot ad. Ugyanez a nyelvvizsga a Debreceni Egyetem ÁOK-ra való felvételizéskor 28 pontot fog érni.
És még valami: csak egy nyelvvizsgáért adható pont! - mivel az emelt érettségiért nem jár plusz pont (érthető, hiszen akkor hamar csúcsra járatnánk a maximálisan adható pontokat), illetve a felvételi elbeszélgetésért max. 50 pont adható, ezért a megmaradt 50 pontot kell egy orvosira készülőnek valahogy bezsebelnie

SZEMÉLYES VÉLEMÉNY: Én 2025-re mindenképp csinálnék egy felsőfokú, C1 szintű angol nyelvvizsgát - a német is ér pontot, de később az angollal egyetemen sokkal jobban jársz -, illetve valahogyan elérnék még 10 pontot.

Az intézményi pontok alakulásáról az adott egyetemeken a linkre kattintva tájékozódhatsz:

Átolvasva mind a négy tájékoztatót, a ezzel a két dologgal szerezhetsz könnyen intézményi pontokat: 

Egyetemi rendezvényeken való részvételi igazolás: például az SZTE GTK által szervezett események, Semmelweis egészségverseny, PTE kari szervezésű versenyek, pl.: Dr. Szentágothai János biológia verseny

Hátrányos helyzet igazolása - félre ne értsetek, nem promotálom a hátrányos helyzetet, de ha egyszer abban a helyzetben vagy, viszonylag kevés idő beszerezni az igazolásokat, és feltölteni őket!

Ezekkel pedig a legkevésbé terveznék:

OKTV: Nagyon nehéz verseny, és bár kitartó munkával, sok tanulással és befektetett energiával lehetséges helyezést elérni, könnyebb módjai is vannak az intézményi pontszerzésnek. Szerintem ne emiatt OKTV-zz! 

Egészségügyi területen szerzett munka: Ezzel csak akkor foglalkozz szerintem, ha nem vesznek fel elsőre orvosira. Az az 1000 óra, ami meg van adva a távlázatokban, az  rengeteg. Akkor javaslom, ha újraérettségizel.

"Na jó, de hogy szerzek alap pontokat 2025-ben?"

Hadd mutassak két példát arra, hogy az 500 pontos rendszerben az alap 400 pontot hogy tudod elérni:

1. Bátor Boldizsár példája - PONTDUPLÁZÁS

Boldizsár már nyolcéves kora óta orvosira készül, biológia tagozatos gimnáziumban tanul és az emelt szintű érettségire gyúr 14 éves kora óta.

Neki a magyar, töri fölösleges tölteléktárgy, amit csak "meg kell tanulni", de úgysem ezzel fog foglalkozni, úgyhogy nem is nagyon érdekli. Kampányszerű tanulással összehozott rengeteg négyest, a tanárai kérésére sem változtatott azon a szigorú alapelvén, hogy biológia és kémia mindenek felett!

Az ő esetében a legjobb döntés a PONTDUPLÁZÁS! 

Azaz:

A két legjobb releváns érettségi eredményét - esetében ez természetesen a biológia és kémia - fogja a rendszer és megszorozza kettővel.
Érettségin szerez biológiából 93%-ot, kémiából pedig 95%-ot.
Jól hangzik, nézzük meg hogy lesz ebből pontja:

(93+95)*2= 376 pont

Tehát a hozható 400 pontból 376 pontot visz. Most nézzük a plusz pontokat:

Elér a felvételi beszélgetésen 50 pontot.
Van egy B2-es angol nyelvvizsgája: 28 pont
És bejutott OKTV-n a 29. helyre: 20 pont

Ez 50+40+20= 98 plusz pont!

Így az összpontszáma: 474 pont

Ezzel valószínűleg felveszik a választott egyetemre. Bár ez a módszer kockázatos, és én nem javaslom, hogy erre tervezz, sokaknak kecsegtető. Ha nem vagy stresszes, képes vagy kizárni a körülményeket és nem befolyásol az, hogy ez a két érettségi a továbbtanulásod egyedüli meghatározó tényezője, akkor hajrá, felejtsd el az irodalmat, Petőfit, Arany Jánost és az évszámokat, fókuszálj csak azokra, amiket imádsz!

2. Vali példája - KLASSZIKUS RENDSZER

Vali általános iskola óta kitűnő tanuló. Szeret tanulni, mindenből 5-ös, sokszor dicsérettel. Tizedik év végén eldönti, hogy biológia és fizika fakultációt választ, mert orvos szeretne lenni.
A kitűnő vonalat 11-12.ben is folytatja, és érettségi kitűnővel végzi a gimnáziumot.

Számára a felvi.hu rendszere a klasszikus pontszámítási modellt fogja alkalmazni:

Középiskolai jegyek alapján hozott pontok 9-12.-ig: 100 pontot visz majd

A fenti táblázatból látható, hogyha végig kitűnőek vagyunk, az azért megtérül: 100 pontot visz Vali a 400 alap pontba.

De hol a másik 300?

A másik százat a középszintű érettségik százalékának átlaga adja: magyar, matek, történelem és egy legalább 2 évig tanult idegen nyelv. Valinak tegyük fel, ez is jól sikerül:

Ebből látható, hogy 93% az érettségi átlaga, azaz 93 pontot jelent ez neki!

Az emelt szintű biológia érettségije nem sikerül annyira kiemelkedően, mint Boldizsárnak, Vali számára ez 83%-ot, azaz 83 pontot jelent.

Az emelt fizikája 87%, azaz 87 pont.

Eddig Valinak van:

100+93+83+87= 363 pontja

Nézzük a pluszpontokat - Vali a SEMMELWEIS EGYETEMRE készül

Vali felvételi elbeszélgetés eredménye: 45 pont
Van egy B2 angol nyelvvizsgája: 20 pont - SE-n ez ennyit ér
És bejutott a Semmelweis Egészségverseny döntőjébe: 10 pont

Valinak hiána van németből is egy B2 nyelvvizsgája, csak egy nyelvvizsgát lehet elfogadtatni!
Így Vali összpontszáma:

(100+93+83+87)+(45+20+10) = 438 pont

Ez csak a Semmelweis Egyetemre érvényes pontszám. Ha Vali Debrecenben szeretné elkezdeni az orvosit, akkor ez a pontszám 446 lenne - a nyelvvizsga 8 ponttal többet érne Neki ott!

Ezek alapján elmondható, hogy a Semmelweisre nem biztos, hogy felveszik, de a Debreceni egyetemre magasabb pontszáma lenne, és oda közel 100% az esélye, hogy felvételt nyer!

Megjegyzem: szerintem az angol tudás előnyösebb az orvosi egyetemre - később projektmunkáknál, tudományos diákköri munkánál az angol fényévekkel előrébb repít, mint a német, mert a lényeges irodalom, illetve hivatkozások ANGOLUL vannak fenn a pubmeden, nem németül, olaszul, vagy spanyolul.

Összegzésül:

Az orvosira való bekerülés mindig is hatalmas kihívás volt, és most megváltoztak a szabályok. Sokkal fontosabb a stratégiai tervezés, mint eddig bármikor, és az előre tervezés fontosságát nem győzöm hangsúlyozni.

Számottevő változás még a felvételi elbeszélgetés, és hogy arra kifejezetten nem tudsz készülni!

Ne felejtsd el, hogy az intéményi pontok rendszere miatt nem egy egységes felvételi pontod van, vagy lesz majd, hanem azokat adott orvosegyetemre specifikáltan kell megtervezned. Nem árt úgy készülni, olyan rendezvényekre, versenyekre járni, amelyek majd pluszpontokat eredményezhetnek az adott egyetem intézményi pontrendszere alapján.

 

Én dr. Juhász Dávid vagyok, pályamódosító orvos, író, vállalkozó. Szívügyem, hogy a pályaválasztás ne teher legyen, hanem lehetőség. Ha érdekel az orvosi pálya, azt mondom, tarts velem, kövess a social médián, ahol interjúkat, beszélgetéseket, tanulságos posztokat osztok meg az orvosi pályaválasztás és az orvosi egyetem elvégzése témájában. :)

Örülök hogy megtiszteltél a figyelmeddel! :)

 

HIVATKOZÁSOK:

  • https://www.felvi.hu/felveteli/jelentkezes/korabbi_elj_archivum/felveteli_tajekoztatok/FFT_2024A/pontszamitas/erettsegi_pontok
  • https://www.felvi.hu/pub_bin/dload/FFT_24A/FFT_2024A_kozepszintu_erettsegi_atszamitas.pdf
  • https://www.felvi.hu/pub_bin/dload/FFT_24A/FFT_2024A_erettsegi_kovetelmenyek_2025.pdf
  • https://eduline.hu/erettsegi_felveteli/20240610_Felveteli_2024_orvosi_egyetem

 

Szólj hozzá

Felhívjuk a figyelmedet, hogy a megjegyzéseket közzétételük előtt jóvá kell hagyni